Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum

Zwrot podatku z Holandii. Jeśli pracowałeś w Holandii, w większości przypadków - musisz się rozliczyć. Warto też ubiegać się o Zorgtoeslag, który za rok 2019 wynosił: 99 EURO / miesiąc.

Data dodania: 2018-03-06 16:36

Jak uzyskać zwrot podatku w Holandii?

Zwrot podatku przysługuje osobie, która legalnie pracowała w Holandii i miała odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy przekraczające obowiązkowy podatek w stosunku do osiągniętego dochodu lub kwalifikuje się na doliczenie ulg podatkowych. 

Jak wygląda procedura zwrotu podatku z Holandii?

W celu uzyskania zwrotu podatku należy przygotować deklarację podatkową. Do tego potrzebne będą: 
• Jaaropgaafy od wszystkich pracodawców holenderskich oraz jeśli ktoś przebywał na zasiłku dla bezrobotnych lub chorobowym również jaaropgaaf z UWV lub dowolny salaris potwierdzający opłacanie składek.
• Polisa/polisy ubezpieczeniowe lub/i zestawienie okresów ubezpieczeniowych, 
• Kopia dowodu osobistego
• Potwierdzenie numeru konta, którego jest się właścicielem (dokument nie starszy niż 2 m-ce), 
• Od roku 2015 wymagane jest zaświadczenie o dochodach w Polsce.
• Rozliczając się należy podać łączny okres zatrudnienia w Holandii w danym roku.

Każdy podatnik powinien otrzymać Jaaropgaaf od swojego pracodawcy po zakończonym stosunku pracy lub najpóźniej do kwietnia kolejnego roku. Dodatkowo by mieć prawo do ulg, należy wykazać nie tylko holenderskie, ale również ogólnoświatowe dochody w tym również te uzyskane w Polsce. Aby kwota zwrotu była większa należy doliczyć m.in. ulgi na dzieci, rozliczenie wspólne, rozłąkowe, odliczenie kosztów edukacji, leczenia, ulgę dla samotnego rodzica itd. Może to być dość skomplikowane, szczególnie dla osób nie znających języka niderlandzkiego. W tym celu, by mieć pewność, że wszystko jest poprawnie rozliczone, warto zaufać wyspecjalizowanej firmie, np. Euro Personnel.  Nasza firma od  lat skutecznie pomaga swoim pracownikom w odzyskaniu podatku z zagranicy i jest na bieżąco ze wszelkimi zmianami w holenderskim prawie podatkowym.

Obowiązek podatkowy w Polsce i Holandii

Obowiązek rozliczenia się z podatku holenderskiego ma każda osoba, która spełnia jeden z poniższych warunków:  
- otrzymała wezwanie do rozliczenia z urzędu, tj. list zatytułowany „Aangiftebrief”,  
- otrzymała z urzędu formularz o nazwie „C-biljet” (papierowa książka w dużej niebieskiej kopercie), ewentualnie druk M,  
- nie otrzymała żadnego z w/w pism, ale zapłaciła więcej niż 45€ podatku (sprawdź loonheffing/loonbelasting na swoim Jaaropgave). 
- chcesz ubiegać się o dodatek Zorgtoeslag lub Kindgebondenbuget (zazwyczaj dodatku można otrzymać więcej niż zwrotu podatku, więc WARTO) 
Warto dopełnić stosownych formalności, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i problemów prawnych.

Co zrobić gdy otrzymasz list z Belastingdienst?

Po wysłaniu wniosku, w różnych odstępach czasu otrzymasz z urzędu niebieskie koperty, a w nich istotne informacje lub formularze. Nie lekceważ żadnej korespondencji. Zrób skan lub kopię i odeślij do nas.

Jeśli otrzymasz za mały zwrot. Na reakcję (odwołanie) masz tylko 6 tygodni od daty wydanej decyzji ! Obowiązuje data widniejąca u góry Aanslag’u a nie data otrzymania samej decyzji. W tym czasie urząd musi otrzymać zażalenie – inaczej odrzuci wszelkie skargi czy inne pisma.

Inna sytuacją jest gdy otrzymasz Aanslag, ale nie bedzie pieniędzy na koncie. Pieniądze powinny wpłynąć na konto w okresie 1-6 tygodni. Jeśli po tym czasie nie otrzymałeś przelewu, zgłoś się do nas - sprawdzimy czy wszystko jest w porządku. Zawsze zrób skan lub kopię.

Czas oczekiwania na zwrot wynosi średnio od 2 do 6 miesięcy. Jeżeli martwisz się że nic nie otrzymałeś z Holandii. Skontaktuj się z nami mailem lub telefoniczne - a my bezpłatnie napiszemy do urzędu pismo ponaglające.

Ważne! Jeśli pracowałeś w Holandii i chcesz się rozliczyć, zapraszamy do kontaktu mailowego: biuro@europersonnel.pl

Prześlemy Państwu komplet dokumentów i zaproponujemy najkorzystniejsze rozliczenie.

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski