Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób niemal całe swoje zawodowe życie spędzała w tym samym pokoju, często na tym samym stanowisku i w jednej firmie. Pomimo, że zmiana pracodawcy niewątpliwie wiąże się ze stresem, obawą przed natłokiem nowych obowiązków czy utratą stabilizacji, coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Co nas do tego skłania? Jak pokazuje badanie są to najczęściej dwa czynniki; przede wszystkim większe zarobki lub możliwość awansu na wyższe stanowisko.
Jakie czynniki mogą skłaniać do zastanowienia się nad zmianą pracy
Jeżeli nie lubisz tego, czym zajmujesz się w pracy, zżera cię rutyna, praca nie daje ci wyzwań, odczuwasz znudzenie, praca to dla ciebie ciągły stres, nie masz możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania nowych umiejętności, kompetencji i nie masz szans na awans lub zmianę stanowiska, nie jesteś doceniany, zarabiasz mniej, niż powinieneś i nie możesz liczyć na podwyżkę wynagrodzenia, atmosfera w pracy jest niekomfortowa, nie dogadujesz się z szefem i współpracownikami, twoje wartości rozmijają się z wartościami firmy, twoje zdanie i opinie są bez znaczenia, doświadczasz niesprawiedliwego traktowania, pracy na nocne zmiany, osoby decyzyjne faworyzują innych, firma upada bądź się przenosi, koledzy odchodzą z pracy, albo po prostu czujesz, że czas odejść - oto przykładowe sytuacje, które powinny skłonić cię do przemyślenia sytuacji zawodowej.
Kwestia wynagrodzenia
Wynagrodzenie jest wspólnym mianownikiem oczekiwanej oferty pracy, bez względu na stanowisko czy branżę. Ze świecą można szukać kandydatów, którzy, zmieniając pracę, chcieliby zarabiać mniej. Jeśli przy zmianie pracy, podwyżka wyniesie od 10-20%, okaże się wtedy, że warto zmieniać pracę często. To jednak tylko teoria bo w rzeczywistości pracodawcy mogą się obawiać zatrudnienia osób, które często zmieniają pracę. Pracodawcy nie lubią osób które w swoim cv posiadają wiele krótkich epizodów, bo skąd pewność, że nie zrobią tego ponownie? Jednak zakładając zmianie pracy co 2 lata oraz wzrost płacy na nowym stanowisku od 10-20% to po 10 latach pracy, będziemy zarabiać blisko o 100% więcej w porównaniu do sytuacji gdybyśmy pozostali lojalni pierwszemu pracodawcy.
Kiedy i jak zmieniać pracę
Pracownik, który sam składa wypowiedzenie, aby przejść do nowej firmy otrzyma w niej wyższe wynagrodzenie. Z drugiej strony, osoba która z pracy została zwolniona i poszukuje nowego miejsca pracy np. przebywając na bezrobociu będzie skłonna przyjąć ofertę pracy z mniejszą pensją. W dobrej sytuacji są osoby które podniosły swoje kwalifikacje.
Obserwacja rynku pracy
Z ostatnich badań rynku pracy wynika że w poprzednim roku 35% planowało zmienić pracę a 27% pracowników zmieniło dotychczasowe miejsce zatrudnienia. Polaków kuszą również ogłoszenia pracy za granicą. Zarobki nawet kilka razy większe niż w Polsce. Co trzecia osoba myśli o wyjeździe na 3 miesiące czyli sezonowo. Dla młodych pokoleń nie bez znaczenia jest możliwość podjęcia pracy od zaraz.
Wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy i dostrzegają u siebie wymienione symptomy, odwagi powinny dodać pozytywne sygnały, jakie płyną z rynku pracy. Sytuacja jest stabilna, bezrobocie maleje, pomimo napływu pracowników z Ukrainy presja płacowa rośnie. Można powiedzieć, że coraz częściej mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Zatem szanse na znalezienie odpowiedniej pracy, a być może nawet pracy marzeń, są duże. Uniwersalną radą na wysokie zarobki może być wysokie zaangażowanie w wykonywane obowiązki, ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji i aktywność na rynku pracy.
Facebook
Twitter
Linkedin
Instagram