Wiele osób, w szczególności młodych, szuka pracy poza granicami Polski, ponieważ w Europie Zachodniej wynagrodzenie jest znacznie wyższe. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest Holandia. W tym kraju legalne zatrudnienie mogą znaleźć osoby, które nie mają dużego doświadczenia zawodowego, a do tego nie znają języków obcych. Jeśli planujesz wyjazd do Holandii do pracy, wcześniej sprawdź, jak odpowiednio się przygotować do takiej podróży. Z tego wpisu dowiesz się, co trzeba ze sobą zabrać oraz o czym jeszcze należy pamiętać przed opuszczeniem kraju.
Jakie dokumenty trzeba zabrać za granicę?
Planowanie wyjazdu do pracy do Holandii warto rozpocząć od przygotowania dokumentu tożsamości. Powinieneś zabrać ze sobą ważny i nieuszkodzony paszport lub dowód osobisty. W przypadku, gdy znalazłeś zatrudnienie przez agencję pracy, mogą być wymagane też inne dokumenty, w tym np.:
- zaświadczenie potwierdzające posiadanie własnego, imiennego konta bankowego,
- zaświadczenie o niekaralności,
- dokument z numerem BSN (Burgerservicenummer).
Przydatne są również prawo jazdy, a także kopie umów, certyfikatów zawodowych lub referencji otrzymanych od wcześniejszych pracodawców, ponieważ mogą one mieć duże znaczenie podczas załatwiania spraw formalnych w nowej pracy.
Czy numer BSN jest obowiązkowy?
W trakcie planowania wyjazdu do pracy do Holandii z pewnością spotkasz się z nazwą BSN. Burgerservicenummer to odpowiednik polskiego numeru PESEL. Nadawany jest on wszystkim obywatelom Królestwa Niderlandów, a także osobom z zagranicy, które przebywają na terenie tego kraju powyżej 4 miesięcy. Dzięki BSN możliwe jest załatwianie spraw administracyjnych, w tym np. rozliczanie podatków. W związku z tym wyjazd do Holandii do pracy wymaga uzyskania Burgerservicenummer. Otrzymasz go za darmo w każdym urzędzie gminy (Gemeente). Numer BSN nie jest obowiązkowy dla osób przyjezdnych, które przebywają w kraju tulipanów maksymalnie 4 miesiące i nie podejmują zatrudnienia.
O czym pamiętać przed podpisaniem umowy z pracodawcą?
Przed wyjazdem do pracy do Holandii zapoznaj się z podstawowymi prawami i obowiązkami pracowników. Jeśli nie znasz języków obcych, nie bój się poprosić o egzemplarz umowy w języku polskim. Dzięki temu będzie ona dla Ciebie zrozumiała. Musisz też pamiętać o podstawowych elementach, jakie powinny znaleźć się na umowie. Do nich zaliczają się:
- nazwa i siedziba firmy,
- dane osobowe i adres pracownika,
- miejsce wykonywania pracy,
- stanowisko/rodzaj wykonywanej pracy,
- data rozpoczęcia zatrudnienia,
- czas trwania umowy,
- wymiar czasu pracy (dzienny lub tygodniowy),
- wysokość wynagrodzenia,
- termin wypłacania wynagrodzenia.
Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii
Planując wyjazd do Holandii do pracy, powinieneś pamiętać o tym, że wszystkie osoby mieszkające i pracujące w tym kraju objęte są obowiązkowym podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Pracownicy zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej nie zawsze są ubezpieczeni. W takich przypadkach konieczne jest samodzielne zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jednak większość agencji odprowadza składki za pracowników (odciągane są one z wypłaty). Osoby zatrudnione na terenie Holandii mogą wykupić również dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Holandia – przygotowania do pierwszego wyjazdu do pracy
Jeśli czeka Cię pierwszy wyjazd do pracy do Holandii, nie możesz zapomnieć o właściwym przygotowaniu się do życia w nowej kulturze. Wiedza na temat lokalnych zwyczajów jest bardzo przydatna, ponieważ ułatwia odnalezienie się w nieznanym środowisku i pomaga w nawiązywaniu znajomości. Dużym atutem jest też umiejętność posługiwania się językiem niderlandzkim lub angielskim. Powinieneś zapoznać się także z systemem transportu publicznego oraz poznać prawa i obowiązki, jakie czekają w miejscu pracy i poza nim.
Przygotowania do wyjazdu do Holandii do pracy – podsumowanie
Zanim wyjedziesz do kraju tulipanów w celu znalezienia zatrudnienia, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim zawsze powinieneś mieć przy sobie ważny i nieuszkodzony dokument tożsamości. Niezbędne mogą okazać się też inne zaświadczenia. Wyjazd do pracy do Holandii wymaga np. dokumentu z numerem BSN (o ile go posiadasz). Przygotowując się do podróży, warto, abyś zapoznał się z lokalnymi przepisami i zwyczajami, a także sprawdził kwestie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego.
Facebook
Twitter
Linkedin
Instagram