Tulipany kojarzone są przede wszystkim z Holandią, jednak ich ojczyzną jest Turcja. W naturalnych warunkach rosną w Europie Południowej, północnej Afryce, Azji – od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię.
Ich piękno tak bardzo urzekło władców imperium osmańskiego, że zaczęli sprowadzać je do swoich ogrodów. Uchodziły za symbol elegancji. Były dostępne tylko dla ludzi bogatych, dlatego uprawiano je w zamkniętych, strzeżonych ogrodach.
Jak trafiły do Europy?
Do Europy sprowadził je botanik Karol Clusius. Z upływem czasu powstawały nowe odmiany, a same tulipany stawały się coraz bardziej popularne i pożądane przez miłośników kwiatów. Posiadanie tulipanów było kojarzone z luksusem i świadectwem przynależności do elit. Francuskie damy dworu potrafiły zapłacić setki guldenów, aby móc przypiąć sobie taki kwiat do sukni. W 1634 roku cała ówczesna Holandia oszalała na trzy lata na punkcie tulipanów. Prowadzono handel tulipanami, a cebulki pożądanych odmian potrafiły kosztować tyle, co budynek w centrum miasta. To tulipanowe szaleństwo, zwane przez ich samych tulipomani.
Holenderski produkt eksportowy
Obecnie tulipany nie rozpalają już wyobraźni do szaleństwa, ale i tak są jednymi z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Stanowią też symbol i flagowy produkt eksportowy Holandii. W samym 2017 roku Holandia wyeksportowała ponad 2 miliardy cebulek.
Gdzie można zobaczyć najpiękniejsze tulipany na Świecie?
Są dwa wybitnie znane z tulipanów miejsca: holenderski Kaukenhof i japoński Tonami Park. Tam właśnie na przełomie kwietnia i maja można być świadkiem ekspozycji tysięcy tulipanów.
Facebook
Twitter
Linkedin
Instagram