Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Uzyskaj zwrot podatku z zagranicy
  • zasiłek Zorgtoeslag
  • zasiłek Kinderbijslag
  • rozłąkowe
Zgłoś się do nas i odzyskaj podatek.

Zwrot podatku z Belgii

Jeśli pracowałeś legalnie w Belgii, możesz ubiegać się o zwrot podatku. Mimo że rozliczenie dochodów możliwe jest do trzech lat wstecz, to nie warto tego odkładać. Pamiętaj o tym, że jest ono obowiązkowe, a jego brak oznacza wysokie kary finansowe. W Belgii rozliczenie podatku obejmuje również osoby, które nie mieszkają tam na stałe, aczkolwiek były zatrudnione, a ich pracodawca co miesiąc odprowadzał zaliczkę na podatek dochodowy. Deklarację podatkową trzeba złożyć przed końcem roku podatkowego.

Rozliczenie podatku z Belgii – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby otrzymać zwrot podatku z Belgii, należy złożyć do urzędu odpowiednie dokumenty. Najważniejszym jest Fiche, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Karta podatkowa wystawiana jest przez pracodawcę. Jeśli jej nie masz, wówczas możesz się rozliczyć na podstawie pasków miesięcznych. Kolejnym wymaganym dokumentem jest zaświadczenie EU/EWR, które dostaniesz w polskim urzędzie skarbowym. Pamiętaj o tym, że czas oczekiwania na jego wydanie to 7 dni roboczych, dlatego nie zawsze otrzymasz go od ręki. Rozliczenie podatku z Belgii wymaga także dwustronnej kopii dowodu osobistego, PIT-36 z załącznikiem ZG oraz zaświadczenia z banku potwierdzającego posiadanie konta (wraz z numerem). W przypadku wspólnego rozliczania niezbędne jest też dostarczenie kopii dowodu osobistego małżonka, zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu, kopii aktu małżeństwa oraz aktów urodzenia dzieci (na druku europejskim).

Rozliczenie podatku w Belgii – indywidualne i z małżonkiem

Deklarację podatkową możesz złożyć samemu lub razem z małżonkiem. Indywidualne rozliczanie podatku z Belgii dotyczy osób stanu wolnego, a także małżonków, którzy nie spełniają warunków do wspólnego rozliczenia. Z kolei podatnicy będący w związku małżeńskim mogą rozliczyć się razem ze swoim partnerem, pod warunkiem że są zameldowani pod tym samym adresem. Co więcej, ich wspólny dochód uzyskany poza Belgią nie powinien być większy od kwoty wolnej od podatku.

Jakie ulgi przysługują podczas rozliczania podatku z Belgii?

Podczas rozliczenia podatku w Belgii możesz skorzystać z prawa do ulg, o ile minimum 75% Twoich rocznych dochodów uzyskałeś na terenie wspomnianego kraju. Taki stan rzeczy potwierdzisz, przedstawiając zaświadczenie EU/EWR. Podatnicy, którzy spełniają te wymagania, mogą skorzystać z:

  • ulgi na niepracującą lub mało zarabiającą żonę (tzw. “iloraz małżeństwa”),
  • ulgi na niepełnoletnie dzieci,
  • ulgi z tytułu płacenia alimentów,
  • ulgi na niepełnosprawną żonę lub dzieci,
  • ulgi dla osób starszych (powyżej 65 lat), które są na utrzymaniu podatnika.

W przypadku, gdy Twoje dochody w danym roku podatkowym nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, możesz ubiegać się o odzyskanie całej odprowadzonej sumy.

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot podatku z Belgii?

Jeśli złożyłeś już do urzędu wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu podatku z Belgii, teraz musisz uzbroić się w cierpliwość. Termin otrzymania pieniędzy wynosi zwykle około 6 miesięcy. Miej jednak na uwadze to, że czas oczekiwania może zostać wydłużony. Zwykle zależy to od wysokości zarobków, miejsca pracy, sytuacji rodzinnej, a także ulg i dodatków, jakie Ci przysługują.

Nie wiesz, jak rozliczyć podatek w Belgii? W takiej sytuacji zachęcamy do współpracy. Zatrudnieni u nas specjaliści wyręczą Cię w tym zadaniu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na każde Twoje pytanie.

Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski