Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Rozłąkowe w Holandii – od czego zależy?

Data dodania: 2024-07-06 15:00

Spis treści:

 1. Czym dokładnie jest rozłąkowe?
 2. Kto może zostać partnerem fiskalnym?
 3. Jakie dokumenty są wymagane w celu uzyskania rozłąkowego?
 4. Ile wynosi rozłąkowe w Holandii?
 5. Rozłąkowe w Holandii – podsumowanie

Rozłąkowe to jedna z ulg podatkowych, z jakiej mogą skorzystać partnerzy fiskalni składający roczne zeznanie podatkowe do holenderskiego urzędu skarbowego. Ulga ta stanowi odpowiednik polskiego rozliczenia małżeńskiego, jednak korzystać z niej mogą również osoby, które wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest i ile wynosi rozłąkowe w Holandii, a także, kto może otrzymać pieniądze. Ponadto wskażemy, kto może zostać partnerem fiskalnym. Zapraszamy!

Czym dokładnie jest rozłąkowe?

Rozłąkowe w Holandii to ulga, która pozwala na otrzymanie większego zwrotu podatku. Aby z niej skorzystać, należy mieć partnera fiskalnego. Nie jest to jednak jedyny warunek. Równie ważne jest to, że możliwość zastosowania tej ulgi podatkowej mają osoby, których minimum 90% dochodów zostało uzyskanych na terenie Holandii. W związku z tym, jeżeli jeden z partnerów pracuje np. w Polsce, to jego dochody mogą być zbyt wysokie, a to wiąże się z ryzykiem braku otrzymania rozłąkowego w Holandii. Ze względu na to z ulgi tej korzysta się najczęściej wtedy, gdy jeden z partnerów fiskalnych nie pracuje lub niewiele zarabia. Kolejnym warunkiem jest posiadanie numeru BSN, czyli odpowiednika polskiego NIP-u. Jeśli jeden z partnerów go nie ma, musi wystąpić o jego przyznanie. Brak tego numeru nie pozwala na złożenie wspólnego zeznania podatkowego.

Trzeba też pamiętać o tym, że rozłąkowe w Holandii nie jest już wypłacane za rok 2023. Jednak we wspomnianym kraju możliwe jest składanie deklaracji do 5 lat wstecz, dlatego można starać się o tę ulgę za lata wcześniejsze. W sytuacji, gdy złożyłeś już rozliczenie indywidualne, możesz starać się o rozłąkowe, jednak pieniądze z tego tytułu otrzyma wyłącznie Twój partner fiskalny.

Kto może zostać partnerem fiskalnym?

Partnerem fiskalnym może zostać wyłącznie osoba pełnoletnia. Najczęściej jest to współmałżonek. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie każde małżeństwo może ubiegać się o rozłąkowe w Holandii. Jeżeli związek małżeński został zawarty w ciągu danego roku podatkowego, wówczas osoby te nie kwalifikują się do skorzystania z ulgi. Poza tym partnerami fiskalnymi mogą zostać:

 • osoby będące w zarejestrowanym związku partnerskim,
 • osoby posiadające wspólne dziecko,
 • osoby będące współwłaścicielami mieszkania lub domu i zameldowane pod tym samym adresem,
 • osoby będące dla siebie beneficjentami świadczeń emerytalnych,
 • rodzeństwo zameldowane pod tym samym adresem (innym niż rodzice) i będące współwłaścicielami nieruchomości.

Jakie dokumenty są wymagane w celu uzyskania rozłąkowego?

Do skorzystania z rozłąkowego w Holandii niezbędne jest posiadanie kilku dokumentów. Jednym z nich jest jaaropgaaf, czyli karta podatkowa. Każda osoba pracująca legalnie powinna otrzymać ten dokument od pracodawcy. Jeśli w danym roku podatkowym pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych, chorobowe, rentę lub emeryturę, o wydanie karty podatkowej zwróć się do urzędu, jaki wypłacał Ci świadczenie. Do otrzymania rozłąkowego w Holandii konieczne jest również dostarczenie zaświadczenia o dochodach z polskiego urzędu skarbowego.

Ile wynosi rozłąkowe w Holandii?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez podatników brzmi: ile wynosi rozłąkowe w Holandii? Wpływ na wysokość tej ulgi ma rok urodzenia partnerów fiskalnych, a także rok podatkowy. W związku z tym kwoty wyglądają następująco:

 • za 2023 r. – 3070 euro (dotyczy urodzonych przed 1963 r.) i 0 euro (dotyczy urodzonych w 1963 r. i później),
 • za 2022 r. – 2888 euro (dotyczy urodzonych przed 1963 r.) i 193 euro (dotyczy urodzonych w 1963 r. i później),
 • za 2021 r. – 2837 euro (dotyczy urodzonych przed 1963 r.) i 377 euro (dotyczy urodzonych w 1963 r. i później),
 • za 2020 r. – 2711 euro (dotyczy urodzonych przed 1963 r.) i 543 euro (dotyczy urodzonych w 1963 r. i później),
 • za 2019 r. – 2477 euro (dotyczy urodzonych przed 1963 r.) i 661 euro (dotyczy urodzonych w 1963 r. i później).

Należy jednak pamiętać, że przedstawione zostały maksymalne kwoty, jakie można uzyskać w ramach ulgi.

Rozłąkowe w Holandii – podsumowanie

Rozłąkowe to jedna z najczęściej stosowanych ulg podatkowych w Holandii. Skorzystać z niej mogą małżonkowie, a także partnerzy fiskalni. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze wraz ze zwrotem podatku, trzeba spełnić określone wymagania, jakie przedstawiliśmy w tym artykule. Ponadto należy złożyć odpowiednie dokumenty, w tym kartę podatkową. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w naszym wpisie otrzymasz większy zwrot podatku.

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski