W Holandii obowiązują jedne z najwyższych stawek podatkowych w Europie. Jednak wysokość zarobków sprawia, że kraj ten nadal przyciąga wielu emigrantów, którzy szukają zatrudnienia. Zgodnie z przepisami podatek od pracy w Holandii pobierany jest od wszystkich osób osiągających dochody na terenie wspomnianego państwa. To oznacza, że zarówno podatnicy indywidualni, jak i firmy czy organizacje mają obowiązek odprowadzania części uzyskiwanych dochodów do budżetu krajowego. W tym artykule dowiesz się, jakie są progi podatkowe w Holandii i kto musi się rozliczyć z urzędem skarbowym.
Spis treści:
- Rozliczanie podatku od pracy w Holandii – kto musi?
- Progi podatkowe 2024 – czy podatek od pracy w Holandii jest wysoki?
- Holenderski podatek w praktyce – zasady i ulgi
- Podatek od pracy w Holandii – podsumowanie
Rozliczanie podatku od pracy w Holandii – kto musi?
Wszystkie osoby, które osiągnęły dochód w danym roku podatkowym w Holandii, mają obowiązek rozliczenia się z podatku. Dotyczy to także pracowników zmieniających miejsce zatrudnienia, delegowanych oraz pobierających zasiłki i inne dodatki. Ponadto podatek od pracy w Holandii muszą rozliczyć również osoby, które otrzymały wezwanie z Belastingdienst, czyli urzędu skarbowego. Jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, wówczas możesz otrzymać karę. Zatem zaleca się rozliczać podatki w terminie, a najlepiej w niedługim czasie po zakończeniu roku podatkowego.
Warto podkreślić, że podatnicy w Holandii podzieleni są na 3 grupy, które określa się mianem boxów. Do pierwszej z nich należą osoby uzyskujące dochody na podstawie umowy o pracę, samozatrudnieni i freelancerzy. Do drugiej osoby będące udziałowcami w spółkach. Natomiast do trzeciej trafiają osoby, które utrzymują się z oszczędności – np. z inwestycji. Największą część stanowi box 1.
Progi podatkowe 2024 – czy podatek od pracy w Holandii jest wysoki?
Do 2020 roku w Holandii obowiązywały 3 progi podatkowe dla osób, które należą do boxu 1. Wówczas stawki podatkowe wynosiły 36,65%, 38,05% i 51,75%, w zależności od wysokości uzyskiwanych dochodów. W 2024 roku obowiązują dwa progi podatkowe (dotyczy osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego) i wyglądają one następująco:
-
36,97% – dla dochodów do 75 518 euro,
-
49,50% – dla dochodów powyżej 75 518 euro.
Należy jednak mieć na uwadze to, że wyższy podatek od pracy w Holandii dotyczy wyłącznie nadwyżki od podanej kwoty. To oznacza, że uzyskując dochody powyżej 75 518 euro, wartość podatku 49,50% dotyczy tylko tego, co przekracza tę kwotę.
W przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1946 r., które osiągnęły wiek emerytalny przed 2024 r., progi podatkowe prezentują się tak:
-
19,07% – dla dochodów do 40 021 euro,
-
36,97% – dla dochodów od 40 021 euro do 75 518 euro,
-
49,50% – dla dochodów powyżej 75 518 euro.
Natomiast osoby urodzone 1 stycznia 1946 r. lub później, które osiągnęły wiek emerytalny w 2024 r., progi podatkowe wyglądają następująco:
-
19,07% – dla dochodów do 38 098 euro,
-
36,97% – dla dochodów od 38 098 euro do 75 518 euro,
-
49,50% – dla dochodów powyżej 75 518 euro.
Holenderski podatek w praktyce – zasady i ulgi
Nie da się ukryć, że podatek od pracy w Holandii jest wysoki, aczkolwiek wielu osobom przysługuje prawo do różnych ulg, odliczeń czy dodatków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z tego typu opcji mogą skorzystać jedynie ci pracownicy, których roczne dochody (indywidualne lub z partnerem w przypadku wspólnego rozliczania podatku) w 90% zostały uzyskane w Holandii. Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, musisz mieć zaświadczenie UE/WE, które otrzymasz w polskim urzędzie skarbowym. Stanowi ono potwierdzenie wszystkich zarobków w danym roku podatkowym. Należy jednak mieć na uwadze, że dokument ten wydawany jest po rozliczeniu PIT-36 wraz z załącznikiem ZG.
Osoby pracujące w Holandii, które spełnią określone warunki, mają możliwość skorzystania z licznych ulg i dodatków, w tym m.in.:
-
Algemene heffingskorting – ogólna ulga podatkowa,
-
Kinderbijslag – zasiłek rodzinny na dziecko,
-
Verhoging van de heffingskorting – rozłąkowe,
-
Arbeidskorting – ulga pracownicza,
-
ulga dla specjalistów,
-
Huurtoeslag – dodatek mieszkaniowy,
-
Zorgtoeslag – dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego.
Podatek od pracy w Holandii – podsumowanie
Planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych i zastanawiasz się nad kwestią podatku od pracy w Holandii? W tym artykule przybliżyliśmy ten temat. Przedstawiliśmy progi podatkowe i ich wysokość, a także zasady ich obowiązywania. Poruszyliśmy też kwestie dodatków i ulg podatkowych, dzięki którym podatek od pracy nie jest aż tak wysoki.
Facebook
Twitter
Linkedin
Instagram