Zanim wyjedziesz do Holandii w celach zarobkowych, wcześniej musisz zapoznać się z wieloma ważnymi informacjami, które pomogą Ci się przygotować. Jedną z nich jest sprawdzenie, czy masz możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia. Z tego artykułu dowiesz się, kto potrzebuje pozwolenia na pracę w Holandii, a także, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie. Poinformujemy również o wszelkich innych rzeczach, jakie są niezbędne, aby legalnie przebywać i pracować we wspomnianym kraju.
Spis treści:
Czy do pracy w Holandii potrzeba pozwolenia?
Planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych i zastanawiasz się nad tym, czy potrzebujesz pozwolenia na pracę w Holandii? W tym kraju na legalne zatrudnienie bez pozwolenia liczyć mogą obywatele krajów należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także obywatele Szwajcarii. W związku z tym wystarczy, aby pracownicy z Polski mieli przy sobie ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Jeśli chodzi o osoby z krajów spoza UE, EOG i Szwajcarii, pozwolenie na pracę w Holandii (TWV) jest wymagane.
Jak uzyskać pozwolenie na pracę w Holandii?
Aby otrzymać pozwolenie na pracę w Holandii, trzeba zapoznać się z obowiązującymi w tym kraju przepisami. Zgodnie z nimi konieczność notyfikacji dotyczy osób z państw trzecich delegowanych do pracy, którzy wykonują czynności zawodowe z uwzględnieniem przepisów prawa w innym państwie należącym do UE, EOG lub w Szwajcarii. Takie zgłoszenie pozwala na legalne zatrudnienie w Holandii bez pozwolenia, aczkolwiek muszą zostać spełnione też inne warunki:
- pracownik stosuje się do przepisów związanych z zakwaterowaniem, ubezpieczeniem społecznym i pozwoleniem na pracę, aby możliwe było wykonywanie czynności zawodowych na rzecz pracodawcy w kraju, w którym siedzibę ma przedsiębiorstwo,
- pracownik wykonuje obowiązki zawodowe równoważne pracy, jaką może wykonywać w kraju siedziby pracodawcy,
- pracownik zastępuje innego obcokrajowca, pod warunkiem że łączny czas wykonywania obowiązków zawodowych nie został przekroczony,
- pracodawca prowadzi działalność w kraju, w jakim znajduje się jego siedziba.
Jakich dokumentów potrzebujesz do pracy w Holandii?
Pozwolenie na pracę w Holandii to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać przed wyjazdem. Równie istotną kwestią jest zabranie ze sobą ważnego i nieuszkodzonego dokumentu tożsamości. Może być to dowód osobisty lub paszport. Niekiedy konieczne jest również oświadczenie o niekaralności, czyli dokument potwierdzający, że dana osoba nie jest skazana wyrokiem sądu oraz nie znajduje się w Krajowym Rejestrze Karnym. Kolejnym wymogiem jest posiadanie konta walutowego. Jeśli go nie masz, możesz je założyć w dowolnym banku w Polsce (w oddziale lub online).
Planujesz wyjechać do Holandii na dłużej niż 4 miesiące? W takim przypadku masz obowiązek zarejestrowania (zameldowania) się w Basisregistratie Personen (BRP). Możesz tego dokonać w punkcie kontaktowym i informacyjnym w dowolnym urzędzie gminy. Do zameldowania się oprócz dokumentu tożsamości niezbędne są:
- umowa kupna lub najmu mieszkania,
- odpis aktu małżeństwa,
- odpis aktu urodzenia dzieci,
- dokument potwierdzający adopcję (w przypadku dzieci adoptowanych).
Jeśli nie masz umowy najmu lub kupna nieruchomości, możesz przedstawić oświadczenie osoby, u której przebywasz. Co więcej, musisz do niego dołączyć kopię dokumentu tożsamości tej osoby. Po zarejestrowaniu się w BRP otrzymasz BSN, czyli numer obsługi obywatela.
Czego jeszcze potrzebujesz do pracy w Holandii?
Oprócz uzyskania pozwolenia na pracę w Holandii, zabrania ze sobą dowodu osobistego lub paszportu, a także innych dokumentów, przed wyjazdem powinieneś zadbać o kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Każda osoba, która ma legalne zatrudnienie w Holandii, musi posiadać ubezpieczenie gwarantujące odszkodowanie na skutek następstw nieszczęśliwego wypadku. Ponadto daje ono dostęp do opieki zdrowotnej – np. wizyt u lekarza czy pobytu w szpitalu. Istnieje też możliwość wykupienia dodatkowego pakietu ochrony, aczkolwiek nie jest to obowiązkowe.
Ostatnią z najważniejszych rzeczy, o jakie powinieneś zadbać, jest zakwaterowanie. W tej kwestii masz dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich to samodzielne znalezienie mieszkania lub domu na wynajem albo do kupna. Z kolei druga możliwość to skorzystanie z propozycji agencji pracy tymczasowej, która nie tylko szuka zatrudnienia dla cudzoziemców, lecz również organizuje im zakwaterowanie.
Legalne zatrudnienie w Holandii – podsumowanie
Zanim wyjedziesz za granicę szukać zatrudnienia, wcześniej sprawdź, jak przygotować się do podróży. W tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje o tym, kto potrzebuje pozwolenia na pracę w Holandii, a także, jakie dokumenty są wymagane do przebywania w tym kraju i podjęcia tam legalnej pracy.
Facebook
Twitter
Linkedin
Instagram