Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum

Jak uzyskać dofinansowanie do czynszu w Holandii?

Data dodania: 2024-06-11 13:17
dodatek mieszkaniowy holandia

Osoby pracujące na terenie Holandii mogą liczyć na rozmaite dofinansowania. Jedną z opcji jest dodatek mieszkaniowy – huurtoeslag. Wypłacany jest on przez Belastingdienst, czyli holenderski Urząd Podatkowy. Głównym celem wprowadzenia wspomnianego dofinansowania jest zmniejszenie kosztów wynajmu mieszkania dla osób o najniższych dochodach. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest huurtoeslag, kto może się o niego starać i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy. Zapraszamy!

Czym dokładnie jest huurtoeslag?

Huurtoeslag to dodatek mieszkaniowy w Holandii. Jego celem jest zagwarantowanie odpowiedniej nieruchomości osobom o niższych zarobkach. Holenderski rząd kieruje tę formę wsparcia w stronę mieszkańców o niskich i średnich dochodach, którzy wynajmują obiekty na prywatnym rynku.

Kto może otrzymać dodatek huurtoeslag?

O dodatek mieszkaniowy w Holandii mogą się ubiegać osoby, które mają ukończone 18 lat, przebywają legalnie we wspomnianym kraju i są zameldowane w urzędzie gminy. Istotne jest to, że do otrzymania huurtoeslag nie ma obowiązku posiadania holenderskiego obywatelstwa. W związku z tym ze wsparcia finansowego mogą skorzystać obywatele innych państw Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dodatek mieszkaniowy w Holandii przyznawany jest wyłącznie tym osobom, które wynajmują całe domy lub mieszkania i są zameldowane pod tym adresem.

Jakie warunki trzeba spełnić?

W celu otrzymania dodatku mieszkaniowego w Holandii należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim trzeba posiadać umowę najmu podpisaną przez właściciela danego obiektu budowlanego. Niezbędne jest również regularne opłacanie czynszu, którego wysokość nie przekracza 879,66 euro miesięcznie. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób do 23. roku życia. Wówczas miesięczny czynsz może wynosić maksymalnie 454,47 euro.

Kolejnym warunkiem jest limit dochodów. Dofinansowanie otrzymają jedynie osoby o niskich i średnich zarobkach. W 2024 roku huurtoeslag są to mieszkańcy, których stan majątkowy na dzień 1 stycznia 2024 r. był niższy niż 36 952 euro. Jeśli starasz się o dodatek mieszkaniowy w Holandii wraz z partnerem zasiłkowym, wówczas wspólny majątek nie może być większy niż 73 904 euro.

Wytyczne dotyczące obiektów mieszkalnych

Dodatek mieszkaniowy w Holandii przyznawany jest jedynie osobom, które wynajmują prywatnie samodzielny lokal, czyli całe mieszkanie, kawalerkę lub dom. Co więcej, taki budynek musi spełnić określone warunki:

  • posiadać prywatny salon i/lub sypialnię,
  • posiadać kuchnię wyposażoną w zlewozmywak, z doprowadzeniem wody, odpływem i punktem podłączenia kuchenki,
  • posiadać prywatną toaletę ze spłuczką,
  • posiadać osobne drzwi wejściowe obustronnie zamykane.

Huurtoeslag – jakie dokumenty trzeba złożyć i gdzie?

Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy w Holandii, niezbędne jest złożenie wniosku o dopłatę do wynajmu nieruchomości. Można to zrobić online poprzez stronę internetową Urzędu Podatkowego. Podczas logowania należy podać identyfikator DigiD. Do wniosku o uzyskanie dodatku mieszkaniowego w Holandii trzeba dołączyć inne dokumenty:

  • umowę najmu mieszkania,
  • potwierdzenie przelewów za opłacanie mieszkania,
  • numer BSN osoby składającej wniosek,
  • potwierdzenie dochodu brutto – np. odcinki z wypłat (salaris).

Jeśli chcesz skorzystać z huurtoeslag za 2023 r., musisz złożyć wniosek do 31 sierpnia 2024 r. Najpóźniej po 13 tygodniach otrzymasz odpowiedź, czy uzyskałeś dodatek, a także, jaka jest jego wysokość.

Ważne jest to, że w przypadku zmiany sytuacji życiowej i finansowej, niezbędne jest poinformowanie o tym pracowników Urzędu Podatkowego maksymalnie do 4 tygodni. Ponadto zalecamy, aby regularnie sprawdzać uprawnienia do dofinansowania, ponieważ każda zmiana dochodu może prowadzić do zmniejszenia lub zwiększenia huurtoeslag, a w sytuacji, gdy doszło do przekroczenia progu, do utraty dodatku mieszkaniowego.

Dodatek mieszkaniowy w Holandii – podsumowanie

Dla wielu osób o niskich dochodach huurtoeslag jest dużą pomocą, ponieważ pozwala zmniejszyć stałe koszty życia. Teraz już wiesz, czym dokładnie jest dodatek mieszkaniowy w Holandii i jakie warunki są warunki uzyskania dofinansowania do czynszu. Jeśli spełniasz wszystkie wymogi, nie czekaj i złóż wniosek.

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski