Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum
Data dodania: 2024-02-15 09:26

Zastanawiasz się nad tym, jak rozliczyć się z pracy w Holandii, jednak nie wiesz, jakie dokumenty będą Ci potrzebne i czy w ogóle przysługuje Ci zwrot podatku? Wszystkie informacje na temat rozliczenia z Holandii znajdziesz w tym artykule. Podpowiadamy również do kiedy należy złożyć odpowiednie dokumenty i czym jest dodatek Zorgtoeslag. Zapraszamy do lektury!

W tym artykule znajdziemy:

  1. Odzyskanie podatku z Holandii – jakie dokumenty? 
  2. Kto może ubiegać się o zwrot podatku za pracę w Holandii?    
  3. Zwrot podatku dochodowego z Holandii – do kiedy?    
  4. Od czego zależy koszt rozliczenia z podatku z Holandii w zewnętrznej firmie? 
  5. Czym jest dodatek Zorgtoeslag?
  6. Holandia zwrot podatku – podsumowanie     

Odzyskanie podatku z Holandii – jakie dokumenty? 

Za pracę w Holandii do rozliczenia podatkowego potrzebne są odpowiednie dokumenty. Podstawowym jest Jaaropgave, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Jeśli go nie posiadasz, nie musisz się martwić, ponieważ zwrot podatku możesz otrzymać również na podstawie Salaris – miesięcznych pasków. Oba te dokumenty informują o osiągniętych przychodach i zaliczkach na podatek dochodowy. Konieczne jest także wypełnienie formularza UE/WE. To zaświadczenie o dochodach uzyskanych poza granicami Holandii. Dokument ten jest wymagany każdorazowo przy rozliczaniu pracy za granicą w Holandii, jeśli osoba pracująca w tym kraju zameldowana jest na terenie Polski. Do rozliczenia pracy w celu otrzymania zwrotu podatku niezbędne są również inne dokumenty – kopia dowodu osobistego oraz polski PIT-36 wraz z załącznikiem ZG.    

Kto może ubiegać się o zwrot podatku za pracę w Holandii?    

O zwrot podatku z Holandii mogą starać się osoby, które w poprzednim roku były legalnie zatrudnione we wspomnianym kraju i mają numer BSN. Burgerservicenummer nadawany jest po to, aby możliwa była identyfikacja osoby mieszkającej i pracującej w Holandii. Dzięki niemu łatwiej załatwia się sprawy urzędowe, w tym rozlicza podatek. BSN zastąpił numer SOFI. Rozliczenie podatkowe z Holandii jest obowiązkowe w przypadku, gdy spodziewasz się wyższego zwrotu niż 14 euro lub będziesz musiał dopłacić powyżej 45 euro, a także za każdym razem, gdy otrzymasz wezwanie od Urzędu Skarbowego.    

Zwrot podatku dochodowego z Holandii – do kiedy?    

Przy rozliczaniu podatku w Holandii ważne są 3 daty:    

  • 1 marca to dzień, w którym holenderski Urząd Skarbowy rozpoczyna rozpatrywanie deklaracji podatkowych,    
  • 1 maja to ostateczny termin składania deklaracji podatkowych dla osób, które są zameldowane w Holandii,    
  • 1 lipca to ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej dla pozostałych osób (niezameldowanych w Holandii).  

Ważne jest to, że istnieje możliwość rozliczenia się maksymalnie do 5 lat wstecz. Zastanawia Cię, jak długo musisz czekać na zwrot podatku z Holandii? Czas oczekiwania wynosi od 3 miesięcy do nawet 3 lat. W tym okresie musi zostać wydana decyzja podatkowa. Aby nie czekać aż tak długo, dobrym pomysłem jest wysłanie prośby o wydanie wstępnej decyzji. Dzięki temu informację zwrotną otrzymasz w ciągu 6 miesięcy. Wówczas pieniądze powinny szybciej trafić na Twoje konto.

Od czego zależy koszt rozliczenia z podatku z Holandii w zewnętrznej firmie?    

Wpływ na cenę rozliczenia z pracy w Holandii ma kilka czynników. Koszt uzależniony jest m.in. od rodzaju rozliczenia oraz sposobu i terminu płatności. Z wyższą ceną musisz się liczyć, gdy potrzebujesz dodatkowych usług. Mowa tu np. o odzyskaniu karty podatkowej, rozliczeniu dodatku do ubezpieczenia czy wypełnieniu wniosku E301/PDU1. W takich sytuacjach usługi jest większy.    

Czym jest dodatek Zorgtoeslag?

Dodatek Zorgtoeslag wypłacany jest przez Belastingdienst, a konkretnie jego komórkę – Toeslagen, osobom, które mają niskie dochody. Dofinansowanie to jest całkowicie bezzwrotne, a jedyne co musisz zrobić, by je otrzymać, to złożyć stosowny wniosek przy rozliczaniu PIT-u za pracę w Holandii. Pamiętaj jednak, że konieczne jest spełnienie określonych warunków, by skorzystać z Zorgtoeslag. Zwrot przyznawany jest jedynie osobom, które mieszkają i pracują w Holandii, są pełnoletnie, ich dochód nie przekroczył 38 520 euro lub 48 224 euro (w przypadku wspólnego rozliczenia) i mają Zorgverzekering, czyli obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek o dodatek Zorgtoeslag za rok 2023 można składać do końca sierpnia 2024 roku.

Holandia zwrot podatku – podsumowanie    

Zanim rozpoczniesz starania o zwrot podatku z Holandii, powinieneś pamiętać o tym, aby przygotować odpowiednie dokumenty. Musisz też dowiedzieć się, w jakim terminie należy złożyć stosowne wnioski, a także, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać nadpłacone pieniądze.    

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski