Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum

Coraz więcej pracy dla cudzoziemców w Polsce. Zwiększa się zatrudnienie Białorusinów

Data dodania: 2018-02-07 10:08

Sytuacja na rynku pracy wymusza poszukiwanie pracownika z za wschodniej granicy Polski. Ukraińcy już nam nie wystarczają. Dlatego gwałtownie rośnie liczba Białorusinów zatrudnianych w polskich firmach. Dodatkowo Ukraińcom trzeba już płacić tyle samo co Polakom, co jest kolejnym powodem sięgania po pracowników z Białorusi. 

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w ubiegłym roku polscy pracodawcy złożyli w urzędach pracy ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. W tym ponad 1,7 mln Ukraińcom – o 36 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale wciąż brakuje rąk do pracy. Dlatego w ubiegłym roku pracodawcy złożyli 58 tys. oświadczeń o chęci zatrudnienia Białorusinów – to aż dwuipółkrotnie więcej niż w 2017 r. Można się spodziewać, że liczba pracowników z Białorusi będzie nadal rosła.

Wbrew pozorom w tej chwili Ukraińcy i Białorusini wcale nie zarabiają mniej niż Polacy. Jest to spowodowane tym, że polscy pracodawcy zaczęli konkurować o pracowników z Ukrainy, ponieważ jest na nich bardzo duże zapotrzebowanie. Żeby więc pozyskać Ukraińców, muszą im płacić tyle, ile Polakom. Pracownicy z za wschodniej granicy nie są jednak przyciągani wyłącznie wysokością wynagrodzenia. Pracodawcy czasami oferują im również różne świadczenia pozapłacowe. Zapewniają m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd do miejsca pracy czy dostęp do internetu.

Można się spodziewać, że liczba pracowników z Białorusi będzie nadal rosła. Zgodnie z ustawodawstwem polskim, obywatele krajów z poza EU, aby pracować w Polsce muszą mieć zezwolenie na pracę od wojewody. Przedsiębiorca albo jego pełnomocnik np. agencja pośrednictwa pracy Euro Personnel składa do wojewody wniosek o wydanie zezwolenia.

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski