Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Blog

Archiwum

Coraz więcej pracy dla cudzoziemców w Polsce. Zwiększa się zatrudnienie Białorusinów

Sytuacja na rynku pracy wymusza poszukiwanie pracownika z za wschodniej granicy Polski. Ukraińcy już nam nie wystarczają. Dlatego gwałtownie rośnie liczba Białorusinów zatrudnianych w polskich firmach. Dodatkowo Ukraińcom trzeba już płacić tyle samo co Polakom, co jest kolejnym powodem sięgania po pracowników z Białorusi. 

 

RODO - rewolucja w przepisach o ochronie danych osobowych

Przyjęte w maju 2016 r. przez Unię Europejską ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) zastępuje dyrektywę w tym zakresie z 1995 r. RODO ma zharmonizować prawo ochrony danych osobowych w Europie. Rozporządzenie wchodzi w życie od 25 maja 2018 r.Jak wskazują badania, mali i średni przedsiębiorcy w dużej mierze mają niewielką wiedzę na temat przepisów rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) i ta wiedza jest na powierzchownym poziomie.

Będą zmiany w umowach o pracę.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy nie zakończyła prac nad nowym projektem o prawie pracy a już wiadomo, że pojawią się nowe rodzaje kontraktów. W grę wchodzą dwa typy umów: na pracę sezonową i na pracę dorywczą. Ta zmiana spowoduje, że przybędzie osób pracujących na podstawie umów o pracę. Będą jednak mieć słabszą ochronę.

Grzywny za nielegalną pracę wzrosły nawet trzykrotnie

Od nowego roku pracodawcy muszą liczyć się z wyższymi karami za powierzenie pracy obcokrajowcowi bez zezwolenia lub oświadczenia. W grę wchodzą też nowe wykroczenia.

Podwyższenie grzywien za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców (tzn. bez zezwolenia na pracę lub oświadczenia) oraz nowe typy czynów zabronionych to zmiany, które wprowadziła uchwalona w lipcu ubiegłego roku nowelizacja  ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Weszły one w życie 1 stycznia 2018 r.

Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Kościuszki 10
39-100 Ropczyce
biuro@europersonnel.pl
tel./fax: 17 22 27 137
tel. 17 22 27 824