Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum

Zasiłek na dziecko w Holandii – kinderbijslag

Data dodania: 2024-08-12 11:28

Osoby pracujące w Holandii mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie, a do tego mają możliwość skorzystania z rozmaitych dodatków. Jednym z nich jest zasiłek na dziecko – kinderbijslag. Tym mianem określa się odpowiednik polskiego rodzinnego. Z tego wpisu dowiesz się, czym dokładnie jest kinderbijslag, kto i w jaki sposób może go otrzymać, a także, jaka jest wysokość zasiłku na dziecko w Holandii. Zapraszamy!      

Spis treści:

  1. Czym jest kinderbijslag?
  2. Komu przysługuje kinderbijslag?
  3. Jaka jest wysokość zasiłku kinderbijslag?
  4. Jak wnioskować o kinderbijslag?
  5. Zasiłek na dziecko kinderbijslag – podsumowanie

Czym jest kinderbijslag?

Kinderbijslag to holenderski odpowiednik polskiego rodzinnego, który wypłacany jest na cele związane z wychowywaniem dziecka. Pieniądze te najczęściej wykorzystywane są do poprawy poziomu życia najmłodszych osób. W związku z tym można je przeznaczyć na kwestie dotyczące np. edukacji, zdrowia czy rekreacji. Kinderbijslag ma za zadanie ograniczyć ubóstwo wśród dzieci, co jest ważnym celem społecznym w Holandii. Zasiłek ten nie jest zależny od liczby i wieku pociech. Co więcej, wpływu na prawo do jego uzyskania nie ma wysokość zarobków rodziców lub opiekunów prawnych. O kinderbijslag można się starać 12 miesięcy wstecz. Termin ten liczy się od miesiąca złożenia wniosku w urzędzie lub od chwili rozpoczęcia pracy.            
Zasiłek na dziecko w Holandii nie ma stałego charakteru. To oznacza, że w momencie, gdy dojdzie do zmiany sytuacji prawnej, która wpływa na wypłatę kinderbijslag, należy od razu zgłosić ten fakt. O czym dokładnie mowa? Jako przykład może posłużyć równoległe pobieranie rodzinnego w Polsce albo zakończenie edukacji przez dziecko.            

Komu przysługuje kinderbijslag?

O rodzinne w Holandii mogą ubiegać się osoby, które mają legalne zatrudnienie i sprawują opiekę nad dziećmi. Warto zaznaczyć, że kinderbijslag przysługuje zarówno obywatelom wspomnianego kraju, jak i osobom przyjezdnym. Z zasiłku na dzieci mogą skorzystać nie tylko biologiczni rodzice, lecz również opiekunowie prawni i rodziny zastępcze. Ponadto jest on przyznawany osobom wychowującym dzieci przybrane, pasierbów oraz inne dzieci, które są pod ich opieką. Aby móc starać się o kinderbijslag, należy spełnić określone warunki. Do nich zaliczają się:

  • posiadanie legalnego zatrudnienia na terenie Holandii przez minimum 3 miesiące lub prowadzenie działalności gospodarczej zarejestrowanej we wspomnianym kraju,            
  • regularne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne,            
  • posiadanie dzieci do 18 roku życia.            

Istotne jest to, że osoba wnioskująca o zasiłek, musi mieszkać w Holandii, natomiast obowiązek ten nie dotyczy dzieci, co oznacza, że mogą one na stałe mieszkać na terenie Polski.

Jaka jest wysokość zasiłku kinderbijslag?

Zasiłek na dzieci w Holandii przyznawany i wypłacany jest przez SVB, czyli Sociale Verzekeringsbank. Zadaniem pracowników tej instytucji jest zbieranie i rozpatrywanie wszystkich ubezpieczeń społecznych holenderskich. Jeśli Twój wniosek został zaakceptowany, to z pewnością jesteś ciekaw, jak wysoki jest zasiłek kinderbijslag. W 2024 roku wyróżnia się 3 stawki i wynoszą one:

  • w przypadku dzieci do 5 lat – 279,49 euro,            
  • w przypadku dzieci od 6 do 11 lat – 339,38 euro,            
  • w przypadku dzieci od 12 do 18 lat – 399,27 euro.            

Od trzeciego kwartału 2024 roku stawki zostały zwiększone i wynoszą 281,69 euro (dzieci do 5 lat), 342,05 euro (dzieci od 6 do 11 lat) oraz 402,41 euro (dzieci od 12 do 18 lat). Trzeba mieć na uwadze, że kwoty zasiłku na dzieci w Holandii dotyczą kwartału, ponieważ wypłacane są one co 3 miesiące. Pieniądze z tytułu kinderbijslag trafiają na konto na początku kwietnia, lipca, października oraz stycznia.            

Jak wnioskować o kinderbijslag?

W celu złożenia wniosku o zasiłek na dziecko w Holandii musisz mieć przygotowane odpowiednie dokumenty. Wśród nich nie może zabraknąć:            

  • dokumentu stanowiącego potwierdzenie Twojego miejsca zamieszkania i miejsca pracy na terenie Holan       
  • potwierdzenia przelewów wysyłanych do opiekuna dziecka znajdującego się w Polsce (o ile jest taka sytuacja),      
  • numeru BSN,            
  • zaświadczenia o nauce dziecka,            
  • dokumentu tożsamości,            
  • aktu urodzenia dziecka,            
  • aktu małżeństwa lub innego dokumentu potwierdzającego obecny stan cywilny.               

Ponadto musisz przedstawić dokument, który potwierdza, że odprowadzasz składki na ubezpieczenie społeczne. Niezbędna jest także informacja z Ośrodków Pomocy Społecznej w Polsce – na podstawie tego dokumentu SVB może zaakceptować lub odrzucić (jeśli w innym kraju pobierane są świadczenia rodzinne) wniosek o przyznanie kinderbijslag.

Zasiłek na dziecko kinderbijslag – podsumowanie

Jeśli masz dzieci i pracujesz legalnie na terenie Holandii, możesz ubiegać się o dodatek rodzinny kinderbijslag. Dzięki niemu na Twoje konto co 3 miesiące będzie wpływała określona suma pieniędzy, które z pewnością przydadzą Ci się podczas wychowywania swoich pociech. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi będziesz wiedział, czym jest kinderbijslag oraz jak go otrzymać.

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski