Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum

Z jakich ulg podatkowych w Holandii korzystają pracownicy?

Data dodania: 2024-05-10 11:23

pracownicy w holandii  

Spis treści:

  1. Komu przysługują ulgi podatkowe w Holandii?
  2. Z jakich ulg podatkowych można korzystać w Holandii?
  3. Ogólna ulga podatkowa
  4. Ulga pracownicza
  5. Ulga na dzieci
  6. Ulga dla specjalistów
  7. Ulgi podatkowe w Holandii – podsumowanie

Jeśli pracowałeś w Holandii i planujesz rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym (Belastingdienst), zapoznaj się z ulgami, jakie Ci przysługują. Dzięki temu możesz otrzymać większy zwrot podatku. W tym artykule przekażemy informacje na temat poszczególnych ulg podatkowych w Holandii, z jakich mogą korzystać pracownicy. Ponadto podpowiemy, kto i w jakiej sytuacji może się o nie starać. Zapraszamy!            

Komu przysługują ulgi podatkowe w Holandii?            

Każda osoba pracująca legalnie na terenie Holandii może skorzystać z ulg podatkowych lub ubiegać się o inne dodatki. Dotyczy to również zatrudnionych obcokrajowców. Aby móc otrzymać większy zwrot podatku, trzeba spełnić określone warunki – pracownik musi być zameldowany w Holandii przez cały rok lub minimum 90% przychodów powinno pochodzić z pracy we wspomnianym kraju. Dla obcokrajowców istotne jest to, że wystarczy spełnić jeden z wymienionych warunków.            

W 2024 roku zaszły pewne zmiany w ulgach podatkowych w Holandii. Jedną z nich jest podniesienie ulgi dla pracownika. Oprócz tego podczas składania deklaracji podatkowej za 2023 rok nie ma możliwości korzystania z tzw. rozłąkowego. Warto jednak pamiętać, że ulga ta należy się za lata wcześniejsze.            

Z jakich ulg podatkowych można korzystać w Holandii?            

Holandia zaliczana jest do państw europejskich, w których podatki są najwyższe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracownicy mogą skorzystać z licznych ulg. Obejmują one również cudzoziemców. Do najpopularniejszych ulg podatkowych w Holandii należą m.in.:            

- ogólna ulga podatkowa,            
- ulga pracownicza,            
- ulga na dzieci,            
- ulga dla specjalistów.             

 

Ogólna ulga podatkowa            

Każdej osobie pracującej legalnie w Holandii przysługuje ogólna ulga podatkowa, czyli Algemene heffingskorting. Jej głównym celem jest obniżenie podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie społeczne. Maksymalna wysokość ulgi ogólnej nie może przekraczać naliczonej kwoty, która składa się na podatek i składki na ubezpieczenie socjalne pracownika. Warto też pamiętać, że im wyższe wynagrodzenie otrzymuje dana osoba, tym wysokość ogólnej ulgi podatkowej w Holandii jest niższa.            

Ulga pracownicza            

Osoby zatrudnione na terenie Holandii mogą ubiegać się o uzyskanie Arbeidskorting, czyli tzw. ulgi pracowniczej. Jej celem jest pomniejszenie kwoty podatku dochodowego, jaki musi zapłacić każdy podatnik. Kwotę ulgi pracowniczej wylicza się na podstawie sumy dochodów uzyskanych w jednym roku podatkowym. Każdego roku jej wysokość ulega zmianie. Obecnie (w 2024 roku) wynosi ona maksymalnie 5 052 euro.            

Ulga na dzieci             

Osobom zatrudnionym w Holandii przysługuje ulga na dzieci. Należy jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku wyróżnia się kilka rodzajów ulg. Pierwszą z nich jest Inkomensafhankelijke Combinatiekorting. To podstawowa ulga podatkowa na dzieci w Holandii. Skorzystać z niej mogą legalnie pracujące osoby, które wychowują dzieci do 12 roku życia. Poza tym trzeba być zameldowanym pod jednym adresem przez minimum 6 miesięcy. W tym przypadku wysokość możliwej do uzyskania kwoty zależy od dochodów.            

Drugą ulgą podatkową na dzieci w Holandii jest Alleenstaande-ouderkorting. Ubiegać się o nią mogą rodzice samotnie wychowujący dzieci. Aby z niej skorzystać, należy:            

- przez minimum 6 miesięcy w danym roku podatkowym nie mieć partnera fiskalnego,            
- mieszkać razem z dziećmi i być zameldowanym pod tym samym adresem,            
- pobierać zasiłek rodzinny na dziecko.            

Ponadto trzeba mieścić się w kwocie 400 euro na kwartał, przeznaczonej na wydatki dotyczące utrzymania dziecka.            

Ulga dla specjalistów

Wśród ulg podatkowych w Holandii ciekawą propozycją jest ulga dla specjalistów, czyli 30% tax ruling. Powstała ona w celu sprowadzenia do wspomnianego kraju wykwalifikowanych specjalistów, którzy podejmą się pracy w określonych branżach. Lista zawodów objętych ulgą przygotowana została przez ministerstwo pracy i finansów. Co można zyskać dzięki 30% tax ruling? Stosowanie tej ulgi podatkowej w Holandii sprawia, że przez 5 lat zatrudnienia opodatkowaniu podlega jedynie 70% wynagrodzenia. Można przyjąć, że pozostała część to kwota wolna od podatku. Aby skorzystać z tej ulgi, należy być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a roczne wynagrodzenie objęte podatkiem musi być wyższe niż 39 467 euro. W przypadku specjalistów poniżej 30 roku życia roczne wynagrodzenie netto musi przekraczać 30 001 euro. Dodatkowo każda osoba musi mieć dyplom naukowy potwierdzający wykształcenie na poziomie co najmniej magistra.            
            

Ulgi podatkowe w Holandii – podsumowanie            

Osoby pracujące legalnie na terenie Holandii mogą skorzystać z wielu ulg, dzięki którym w ich portfelach każdego roku zostanie więcej pieniędzy. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, wystarczy spełnić określone wymagania. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiedziałeś się, jakie są ulgi podatkowe w Holandii, a także kto i w jakich okolicznościach może się o nie ubiegać.            

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski