Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum

Jakie są minimalne stawki godzinowe w Holandii?

Data dodania: 2024-05-10 09:48

personalizowana skladanka

Spis treści:

  1. Czym jest płaca minimalna?
  2. Ustawowa płaca minimalna w Holandii
  3. Stawka wiekowa w Holandii – co to takiego?
  4. Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w Holandii?
  5. Wynagrodzenie za pracę w Holandii – podsumowanie

 

Holandia to jeden z najczęściej wybieranych krajów przez polaków, którzy udają się na zachód Europy w celach zarobkowych. Wpływ na to ma przede wszystkim wyższe wynagrodzenie, a także możliwość poznania nowej kultury, osób i miejsc. Zanim wybierzesz się do pracy za granicą, warto, abyś wcześniej dowiedział się, ile możesz zarobić. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jakie stawki pracy obowiązują w Holandii? Ponadto przekażemy informacje na temat stawek godzinowych i wiekówki. Zapraszamy!

Czym jest płaca minimalna?            

Na początku warto dowiedzieć się, czym właściwie jest płaca minimalna. Tym mianem określa się najmniejszą stawkę wynagrodzenia, jaką pracodawca może wypłacić legalnie zatrudnionemu pracownikowi. Wysokość najniższej płacy określana jest przez rząd danego kraju. Niekiedy przeprowadza się jej aktualizacje z uwzględnieniem np. zmian w kosztach życia i gospodarce. Płaca minimalna wprowadzona została w celu zagwarantowania pracownikom godziwych warunków życia.            

Ustawowa płaca minimalna w Holandii            

Minimalne stawki godzinowe w Holandii zostały stworzone w taki sposób, aby stanowiły godziwe wynagrodzenie za pracę. Najniższa płaca ustawowa ustalona przez rząd jest regularnie aktualizowana w celu zapewnienia optymalnych warunków życia pracownikom. Od 1 stycznia 2024 roku zaczęła obowiązywać jednolita ustawowa minimalna stawka godzinowa w Holandii, która obejmuje wszystkich pracowników. W porównaniu do poprzedniego roku wzrosła ona o 3,75%. Rozwiązanie to zastąpiło dotychczas stosowane minimalne płace dzienne, tygodniowe i miesięczne. Warto też podkreślić, że we wspomnianym kraju wpływ na najniższą stawkę za godzinę pracy ma tygodniowy wymiar czasu pracy, a także wiek osoby zatrudnionej.     

Stawka wiekowa w Holandii – co to takiego?            

Podejmując się pracy w Holandii, Twoje wynagrodzenie będzie zależało nie tylko od doświadczenia i umiejętności, lecz również od wieku. Zgodnie z holenderskim prawem osoba, która ukończyła 15 lat, może podjąć się pracy zarobkowej. Jednak do 21 roku życia takiego pracownika obejmuje wiekówka. Zasady tego przepisu wyglądają następująco: im jesteś starszy, tym więcej zarabiasz. Wiekowa stawka pracy w Holandii została wprowadzona z kilku powodów. Przede wszystkim ma zachęcać młode osoby do kontynuowania nauki. Poza tym wiekówka ma przyczynić się do zwiększenia lojalności pracowników względem pracodawców. Rosnące z wiekiem i zdobywanym doświadczeniem wynagrodzenie jest również formą docenienia osób zatrudnionych.            

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w Holandii?            

Jeśli planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych, z pewnością interesuje Cię to, ile możesz zarobić. Godzinowe stawki pracy w Holandii różnią się w zależności od tego, ile lat ma pracownik. Sytuacja ta wygląda następująco:

- pracownicy w wieku 21 lat i starsi – 13,27 euro brutto,
- pracownicy w wieku 20 lat – 10,62 euro brutto,
- pracownicy w wieku 19 lat – 7,96 euro brutto,
- pracownicy w wieku 18 lat – 6,64 euro brutto,
- pracownicy w wieku 17 lat – 5,24 euro brutto,
- pracownicy w wieku 16 lat – 4,58 euro brutto,
- pracownicy w wieku 15 lat – 3,98 euro brutto.

Osoby, które mają legalne zatrudnienie, mogą liczyć na dodatki do podstawowych stawek pracy w Holandii, dzięki czemu wzrośnie ich wynagrodzenie. Prezentują się one następująco:

- 125% – w przypadku pracy powyżej 8 godzin dziennie (dotyczy każdej godziny ponad normę),
- 125% – w przypadku pracy na zmianie nocnej,
- 125% – w przypadku pracy w sobotę,
- 150% – w przypadku pracy w niedzielę,
- 200% – w przypadku pracy w święta.

Wynagrodzenie za pracę w Holandii – podsumowanie            

Opisane w tym artykule stawki pracy w Holandii dotyczą zarówno obywateli tego kraju, jak i obcokrajowców, którzy znajdują legalne zatrudnienie. Przed wyjazdem w celach zarobkowych powinieneś też wiedzieć, że co miesiąc pracodawca powinien wręczać Ci wykaz składników wypłaty. To umożliwia łatwiejsze kontrolowanie poprawności rozliczeń. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zyskasz niezbędną wiedzę na temat pracy w Holandii i wynagrodzenia, na jakie możesz tam liczyć.            

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski