Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Archiwum

Zorgtoeslag – co to jest?

Data dodania: 2024-04-08 12:57

Każda osoba pracująca legalnie na terenie Holandii zobowiązana jest do opłacania Zorgverzekering, czyli ubezpieczenia zdrowotnego. Cena polisy zależy od ubezpieczyciela i wybranego pakietu. Osoby o najmniejszych dochodach mogą starać się o dofinansowanie – Zorgtoeslag. Dzięki niemu koszty ubezpieczenia są niższe. W tym artykule odpowiemy na pytania, czym jest dodatek Zorgtoeslag, ile wynosi, jak go uzyskać i kto może go otrzymać? Zapraszamy!   

Spis treści 

 1. Dodatek Zorgtoeslag – co to?
 2. Komu przysługuje Zorgtoeslag?
 3. Zorgtoeslag – ile wynosi?
 4. Jak uzyskać dodatek Zorgtoeslag?
 5. Zorgtoeslag – podsumowanie

Dodatek Zorgtoeslag – co to?

Zorgtoeslag to dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego wypłacany przez rząd holenderski, a dokładniej mówiąc, jego komórkę – Toeslagen. Przeznaczony jest on dla osób o niskich rocznych dochodach. Zorgtoeslag często mylony jest ze zwrotem ubezpieczenia, jednak pojęcia te nie są tożsame. O dodatek możesz ubiegać się nawet w sytuacji, gdy korzystałeś z usług lekarskich na terenie Holandii.    

Komu przysługuje Zorgtoeslag?

W celu uzyskania dodatku do ubezpieczenia w Holandii niezbędne jest wykupienie polisy i odprowadzanie składek (samodzielnie lub przez pracodawcę). Oprócz tego trzeba spełnić też inne warunki. Zorgtoeslag przysługuje osobom, które:    

 • ukończyły 18 rok życia,    
 • nie przekroczyły dochodów w wysokości 37 496 euro (osoby samotne) lub 47 368 euro (z partnerem),    
 • mają mniejszy kapitał niż 140 213 euro (osoby samotne) lub 177 301 euro (z partnerem),    
 • mają obywatelstwo holenderskie lub umowę o pracę.

Zorgtoeslag – ile wynosi?

Jeśli już wiesz, czym jest i kto może ubiegać się o Zorgtoeslag, dowiedz się, ile wynosi ten dodatek. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wpływ na jego wysokość mają osiągane dochody, a także indywidualna sytuacja podatnika. Zasada jest jednak prosta – im mniej zarabiasz w ciągu roku, tym większe dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii otrzymujesz. W 2024 roku w przypadku osób samotnych maksymalna wysokość Zorgtoeslag wynosi 123 euro miesięcznie. Taki dodatek otrzymają wszyscy ci, których roczne dochody są niższe niż 26 500 euro. Jeśli chodzi o osoby mające partnera, wsparcie jest wyższe – 236 euro na miesiąc przy wspólnych rocznych zarobkach poniżej 26 500 euro.    

Jak uzyskać dodatek Zorgtoeslag?

W celu uzyskania dofinansowania do ubezpieczenia w Holandii niezbędne jest złożenie stosownego wniosku. 31 sierpnia 2024 roku minie termin składania dokumentów za rok 2023. Jeśli masz dostęp do osobistego kodu DigiD i jesteś zameldowany w Holandii, o Zorgtoeslag możesz ubiegać się na stronie urzędu przez swój profil. Gdy nie masz meldunku we wspomnianym kraju, wniosek powinieneś złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Ponadto musisz do niego dołączyć inne dokumenty:    

 • dowód osobisty lub paszport,    
 • umowę z firmą ubezpieczeniową w 2 egzemplarzach,    
 • pełnomocnictwo do holenderskiego urzędu skarbowego,    
 • Jaaropgave lub ostatni Salaris.    

Oprócz tego musisz podać numer BSN, daty zatrudnienia i wysokość dochodów. Jeśli zostałeś oddelegowany do pracy na terenie Holandii lub pobierasz zasiłek UWV, konieczne jest dostarczenie dokumentu potwierdzającego okres ubezpieczenia. W przypadku rozliczania z partnerem wymagane są dodatkowo:    

 • kopia dowodu tożsamości partnera,    
 • dochód brutto partnera,    
 • numer BSN partnera,    
 • data zawarcia związku małżeńskiego (w przypadku małżeństw).    

Zorgtoeslag – podsumowanie

Jeśli jesteś legalnie zatrudniony na terenie Holandii i odprowadzasz składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, a Twoje dochody nie przekraczają określonego progu, przysługuje Ci dodatek Zorgtoeslag. O takie świadczenie możesz starać się indywidualnie lub z partnerem – najczęściej współmałżonkiem.    

wstecz
Subskrypcja
Wpisz swój adres mailowy, aby być na bieżąco najnowszymi ofertami pracy!
Skontaktuj się z nami
Euro Personnel
Agencja Pracy
ul. Fabryczna 6a/4
39-120 Sędziszów Małopolski